ده نكته برای خريد دوربين ديجيتال

به نام خدا

خريدن يك دوربين ديجيتال وسوسه‌اي است كه همه مارا مبتلا كرده است. چه كساني كه دوربين عكاسي را صرفا يك وسيله تجملي پنداشته و به عنوان يك وسيله كه بودنش خوب و نبودنش فرقي برايشان ندارد به آن نگاه‌ميكنند و چه كساني كه دوربين عكاسيشان مهمترين و عزيزترين چيزي است كه دارند و حتي كساني كه در اردوي مخالفان سرسخت تكنولوژي‌هاي نوين در عكاسي هستند حداقل يكبار به سرشان زده كه كاربا دوربين عكاسي ديجيتال را تجربه كنند .
خريدن دوربين ديجيتال نيز مانند خريدن هر وسيله ديجيتالي ديگري فرآيندي است كه نياز به دقت و داشتن حوصله دارد. چه اينكه يك هفته بعد از خريدن تازه متوجه ميشويم كه دستگاهي كه خريده‌ايم چيزي نيست كه ميخواستيم و شايد تاحدودي نيز به اين نتيجه برسيم كه پولمان را دور ريخته ايم .
از آنجا كه در كشور ما ايران ، ايران زيبا ، اكثر فروشندگان اطلاعات چنداني از محصولي كه مي فروشند را در اختيار ندارند و نهايتاً به عناويني چون " رُنده بازاره ، بچه ها دارند خوبه ، من خودم از همين دارم، از كار دراومده و جواب داده و …" بسنده مي كنند ، لازم است كه خود ما به دنبال كسب اطلاعاتي در خصوص محصولي كه ميخواهيم تهيه كنيم باشيم. مراجعه به سايت توليدكننده محصول ، مقايسه تستهاي انجام شده برروي محصول ، پرس و جو از كساني كه از محصول مورد نظر استفاده كرده‌اند و بررسي نشريات معتبر، همگي ميتوانند كمك به سزايي در راهنمايي خريد ما باشند. 
10 نكته مهم در خريد دوربين ديجيتالي اولين گام در خصوص اطلاع رساني به خوانندگان محترم است. سعي بر اين است كه در ادامه اين مبحث به بررسي نكات مهم و نيازمند توجه در مورد ديگرسخت افزارها نيز بپردازيم . لازم به توضيح ميدانم هدف ما انتخاب يك دوربين ديجيتالي است نه صرفاَيك اسباب‌بازي چيني .

1 – تله مگاپيكسل : بوسيله پيكسل ها فريب داده نشويد.
پيكسلها كيفيت تصوير ثبت شده را تعيين نمي‌كنند. آنها مشخص ميكنند كه اندازه تصوير چقدرمي‌تواند بزرگ باشد. چه خوب بود كه كيفيت تصوير فقط به تعداد پيكسل موثر دوربين وابسته بود. به نظر من لنز نصب شده روي دوربين و پردازشگر تصوير دوربين از اولويت بالاتري برخوردارند. فكر نمي‌كنم كه تصوير گرفته شده توسط دوربين 1Creative 3000Z قابل مقايسه با 2Canon A300‌ باشد.‌ هرچند كه تعدادمگاپيكسل اسمي اولي بيشتر از دومي است. توليدكنندگان دوربينهاي ديجيتال سعي ميكنند براي بالاتر رفتن كيفيت تصوير نهايي از پردازشگر قوي‌تر ، لنز با شفافيت بيشتر و در نهايت سلول 3CCD بهتر استفاده كنند. ( به نظر شما چرا سوني از لنز كارل‌زايس4 استفاده ميكند ؟ )

2- اپتيكال ، اپتيكال ، اپتيكال :  دلتنگي براي ديدن پيكسلهاي تصوير.
واقعا دوست داريد كه پيكسل‌هاي تشكيل دهنده تصوير را ببينيد ؟ براي اين‌كار بهتر‌نيست از يك ذره‌بين استفاده كنيد ؟ زوم ديجيتال هرقدر هم كه ضريب X آن بزرگتر باشد فايده‌اي ندارد. عملا فاكتور بي‌مصرفي است كه براي بالابردن قيمت دستگاه و استفاده در فروشگاه به دستگاه اضافه شده‌است. ساده توضيح مي‌دهم. در زوم اپتيكال لنز به جلو و عقب حركت ميكند و بزرگنمايي و كوچك نمايي تصوير به وسيله اين تكنيك حاصل ميشود. اما زوم ديجيتال فاكتوري است كه تماما در پردازشگر تصوير دوربين صورت ميگيرد. در اين نوع زوم تصوير ثبت شده بر روي سنسور CCD بزرگ ميشود. مشكل كجاست ؟ تصويري كه به اين وسيله بزرگ شود شطرنجي شده و اصطلاحا  Pixelizeميشود. هر قدر زوم اپتيكال يك دوربين ديجيتال بالاتر باشد نمايانگرآنست كه شما ميتوانيد تصاوير دورتري را با جزئيات كامل ثبت كنيد. زوم اپتيكال معادل زوم در دوربينهاي آنالوگ است . به عنوان مثال زوم اپتيكال 5X در دوربينOlympusC-8080 معادل 140- 28 در دوربينهاي آنالوگ است . ( به نظر شما چرا دوربين C-8080 5Olympus زوم اپتيكال5X و زوم ديجيتال 3X دارد ؟امكان نداشت كه سازنده زوم ديجيتال 50X براي اين محصولش در نظر بگيرد ؟ )

3 – چشم‌اندازي عريض‌تر : داستان پايان ناپذير توجه به زوم بيشتر يا كمتر ؟
به اين توجه نكنيد كه لنز دوربين شما تا چه مسافت دورتري را ميتواند رصد كند ، و يا چه قدر بزرگنمايي دارد . مهم اينست كه در آن فاصله چه عرض تصويري را براي شما مهيا كند . معمولا بزرگنمايي و عرض تصوير قابل شكار بوسيله لنز را به صورت دوعدد مي‌نويسند ، به عنوان مثال 28-90mm  . عدد اول مهمتر است . در مثال ما عدد اول براي ما امكان جادادن افراد بيشتر ، ساختمان‌هاي بيشتر و مناظر مراتع بيشتري را فراهم ميكند . اين مقدار براي اكثر كساني كه عكاسي حرفه‌اي نمي‌كنند كافي است. ميتوان تصاوير با عرض بيشتري را ثبت كرد 

4 – باتري خوب ، باتري كمياب : معضلي به نام باتري.
بعضي از انواع دوربينهاي ديجيتال امكان استفاده از باطريهاي سايز AA ( همان قلمي خودمان!) را فراهم ميكنند. من اين فاكتور را خيلي دوست دارم. به اين دليل كه ميدانم بالاخره جايي باطريهاي دوربينم تمام خواهد شد و چه بدخواهد شد كه جايي باشم كه امكان استفاده از برق شهري هم فراهم نباشد. بنابراين بايد  دوربينم را در كيفش بگذارم و بيخيال ثبت مناظر دلفريبي باشم كه به خاطر ديدنشان به اينجا آمده‌ام. اما اگر دوربينم امكان استفاده از انواع باتريهاي معمول را داشته باشد ميتوانم از تجهيزاتم نهايت استفاده را ببرم. در مورد نوع باطري نيز نيكل متال هيدريد (NI-MH) را به دليل عمر بيشتر ترجيح ميدهم. (6FujiFilm  يكي از توليد كنندگاني است كه امكان استفاده از باتريهاي سايز AA را فراهم ميكند ).

5 – تمرين فيلمبرداري : صدا ، تصوير ، حركت ؟!
واقعا به دنبال چه چيزي هستيد ؟ يك دستگاه چندكاره ؟ كه هم MP3 Player باشد هم Voice Recorder هم دوربين ديجيتال با كيفيت ، هم دوربين فيلمبرداري ، هم راديو دو موج ، هم تنظيم باد لاستيك ، شايد اگر تُستر هم داشت بد نمي‌شد يا شايد هم قهوه جوش ؟ به دنبال امكان فيلمبرداري نباشيد. فكر نميكنم كه كيفيت فيلم ضبط شده توسط اين دوربينها در حدي باشد كه بتوان به آن اميدوار بود.علاوه برآن مدت زمان فيلم برداري بوسيله اين دوربينها به واسطه كيفيت بالاي ضبط تصاويرهنوز درحد چند دقيقه است.  فكر ميكنم براي فيلمبردار شدن ميبايست به سراغ دستگاه ديگري رفت. شايد در آينده دور يا نزديك استراتژي‌ها تغيير كند و توليد كنندگان دوربينهايي ارائه كنند كه امكان فيلمبرداري و توليد قهوه هم داشته باشند ولي فعلا به فكر فيلمبرداري با دوربين با كيفيت خود نباشيد.  يا اينكه به ماركهاي معتبر چيني ! بسنده كنيد. ( به نظر شما چرا 7Canon يا 8SONY يا Olympus امكان فيلم برداري طولاني مدت را در دوربينهايشان تعبيه نمي كنند ؟ )

6 – جثه كوچك : جعبه‌هاي چهارگوش سنگين ...
گذشت زماني كه دوربين به معني يك جعبه چهارگوش سنگين و زمخت بود. جعبه‌اي كه با ابهت بود و اگر از دست رها ميشد و به زمين برخورد ميكرد به طور حتم موجب شكسته شدن سراميك‌هاي كف اتاق ميشد. تكنولوژي ساخت دستگاههاي ديجيتالي به سمت ميليمتري شدن پيش رفت تا آنجا كه امروز به زحمت ميتوان دستگاه MP3 Player را پيداكرد كه ابعادش به 10 سانتي متر برسد. صنعت ساخت دوربين هم موازي با ديگر صنايع پيشرفت تا آنجا كه ديگر از آن دوربينها خبري نيست. به دنبال بزرگتر نباشيد. امروز حتي دوربين‌هاي 9SLR آنالوگ 35mm هم ابعاد كوچكتري نسبت به پدرانشان دارند. بزرگ بودن به هيچ عنوان به معناي بهتر بودن كيفيت تصوير نيست.  تكنولوژي يعني همين . ( شاهد اين مدعي DSC-T3 و  DSC-T1 مدلهاي مطرح شركت  SONY)

7 – پايه اتصال : اتصال سريع و شارژ همزمان.
برخي از دوربينهاي ديجيتال علاوه بر پورتهاي تعبيه شده بر روي دستگاه دوربين كه براي تخليه اطلاعات به سمت كامپيوتر و چاپگر به كار ميروند امكان داشتن Picture Cradle را هم مهيا ميكنند. اين دستگاه نوعي پايه اتصال سريع است از نظر شكل ظاهري مانند پايه بعضي از مدل‌هاي گوشي تلفن همراه است(Siemens SL45i ) كه استفاده از آن چند مزيت عمده دارد. اول اينكه مرتبا مجبور نيستيم كابل هاي اتصال را به پورت روي دوربين متصل كرده و درآوريم كه خود ، موجب فرسايش پورت و طبعا بعد از مدت قابل توجهي از كار افتادن پورت ميشود. دوما اينكه در حين تخليه اطلاعات باتريهاي دوربين هم شارژ ميشوند. اگر از دستگاههاي كارت‌خوان هم استفاده كنيم بعد از مدتي در اثر استفاده از آنها ممكن است آسيبهاي جدي به كارت‌هاي حافظه كه اغلب پوشش پلاستيكي دارند وارد شود. ( بعضي از مدلهاي شركت FujiFilm از اين قابليت پشتيباني ميكنند ) .

8 – فلز ، فلز مرغوب ، ترجيها فولاد : تاثير جنس بدنه دوربين در كيفيت عكس !
در اين چندساله نشنيده‌ام كه كسي از ميزان تاثير جنس بدنه دوربين بر كيفيت تصاوير گرفته شده توسط آن سخني به ميان بياورد. بدنه فلزي امكان بسيارخوبي است براي كسانيكه عادت دارند مرتبا دوربينشان را به زمين بزنند و يا اينكه از وسايلشان به خوبي نگهداري نميكنند. بدنه فلزي دوربين را در برابر ضربه ، خراش و يا آسيبهاي احتمالي محافظت ميكند. بدنه فلزي موجب بالارفتن ضريب اطمينان شما در اثر برخورد ضربه به دوربين و طبعا بالا رفتن قيمت آن ميشود. معمولابدنه دوربينهاي خبرنگاري ، دوربينهاي حرفه‌اي و دوربينهايي كه به منظور خاصي استفاده ميشوند از آلياژهاي فلزي خاصي ساخته شده تا از محتويات دوربين محافظت كنند. ( FujiFilm FinePix S7000 نمونه خوبي از يك دوربين با بدنه غير فلزي است )

9 – تقويت حافظه : فراموشي ، مشكل اصلي.
تنها مشكل اصلي و معمول در عكاسي ديجيتال اينست كه فراموش كنيم عكس مورد نظرمان را چاپ كنيم .بر اساس تجربه بدست آمده ممكن است تصاوير زيبايمان را به لبه تيغ بفرستيم. بدون آنكه آنها را چاپ و يا ذخيره كرده باشيم. برخي از توليد كنندگان با استفاده از تكنيك هاي نرم‌افزاري و سخت‌افزاري توانايي بازيابي عكس‌هاي پاك شده را از روي دوربين و يا كارت‌هاي حافظه دارند. اگر مشكل حافظه داريد و قادر به حل كردن آن نيستيد ، سعي كنيد علاوه بر استفاده از تكنيك هاي تقويت حافظه از دوربين‌هايي استفاده كنيد كه اين امكان را در اختيارتان قرار دهند. ( در اين مورد خاص FujiFilm انتخاب خوبي است )

10 - رابطه وارونه كيفيت و قيمت : همان مسئله آش و پول خودمان.
بايد بدانيم كه بين بهترين قيمت و بهترين كيفيت تفاوت است. مطمئنا قيمت دوربين‌هاي ديجيتالي داراي مشخصات خوب و بارز همچنين محصولات توليدكنندگان معتبر مانند Sony  ، Canon ، Olympus FujiFilm  و 10Minolta بيشتر از قيمت دوربينهاي ديجيتالي است كه نه توليدكننده معتبري دارند و نه مارك شناخته شده‌اي هستند. مطمئنا قيمت دوربينهاي ماركهاي معتبر بالا بيشتر از ماركهايي چون Creative ، Orite  ،Pacific  ،  Mercury  و از اين گروه است .

كلام آخر اينكه براي داشتن كيفيت خوب بايد كمي هوشيار بود. پيش از هرچيز نيازتان را مشخص كنيد و بر اساس نيازتان خريد كنيد. ببينيد ميخواهيد پوستر چاپ كنيد و يا فقط به‌خاطر ضبط خاطرات ميهماني تولد نوه عمه‌تان قصد خريد داريد. براي خريد نيز هميشه به سراغ فروشندگان متخصص برويد. نمايندگي‌هاي معتبر را فرموش نكنيد. همچنين ماركهاي معتبر. به خاطر داشته باشيم شركتهايي همچون11Nikon ،Canon  ، FujiFilm ،  Minolta وOlympus  هرگز موجبات بدنامي خود را با توليد محصولات بي كيفيت و در سطح پايين فراهم نميكنند.

 

پي‌‌نوشت‌ها :
1 _ Http://www.Creative.Com
2_ Http://www.Canon.Com
3_ CCD نوعي تكنولوژي بسيار پيشرفته كه بوسيله‌آن ميتوان فتون‌هاي نور را به سيگنالهاي الكتريكي تبديل كرد. از سنسورهاي CCD در دوربينهاي ديجيتال به جاي فيلم استفاده ميشود.
مخفف عبارت ‍Charge Coupled Device  درواقع مجموعه‌اي از نيمه هاديهاست كه به نحوي دركنار يكديگر چيده شده‌اند كه بارالكتريكي خروجي يكي ، بارالكتريكي ورودي ديگري است . ( فرهنگ تشريحي اصطلاحات مايكروسافت . كانون نشر علوم  . مترجم مجيد سماوي . چاپ پنجم .شابك 2-39-6198-964 ص 78 )
4_ كارل‌زايس. توليدكننده باكيفيت ترين لنزها و عدسيهاي اپتيكال در دنيا . Http://www.Zeise.Com
5_ Http://www.Olympus.Com
6_ Http://www.FujiFilm.Com
7_ Http://www.Canon.Com
8_ Http://www.Sony.Com
9_ Single Lens Reflex ion تك لنز انعكاسي . نوعي تكنولوژي در ساخت دوربين عكاسي است. دراين تكنولوژي با استفاده از منشور و آينه تصوير گرفته شده را به ويزور ( چشمي ) هدايت كرده و زماني كه دكمه شاتر فشرده ميشود آينه بالارفته و نور به فيلم حساس عكاسي تابيده ميشود . تكنولوژي بسيار مورد استفاده در دوربين هاي عكاسي حرفه‌اي و نيمه حرفه‌اي .
10_ Http://www.KonicaMinolta.Com
11_ Http://www.Nikon.Com

منبع :‌ مجله شبكه

۰۶۲

/ 0 نظر / 131 بازدید